Program de formare: Abordări moderne în didactica Matematicii şi Ştiinţelor
Naturii
|
Proiect didactic
Data:
2.04.2015
Clasa: a
V-a
Profesor:
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Unitatea de
învățare: Principalele grupe de plante -
Talofite
Tema: Algele – primele plante verzi
Scopul lecției: Cunoașterea de către elevi a principalelor caracteristici
structurale ale algeor în vederea formării unor noțiuni cu caracter
operațional, necesare înțelegerii modului de viață și progresului
morfo-funcțional înregistrat de grupele de alge pe scară evolutivă.
Tipul lecției: predare-învățare.
COMPETENŢE GENERALE
1. Receptarea informaţiilor din lumea vie.
2.
Explorarea
sistemelor biologice
3.
Comunicarea
orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei.
COMPETENŢE SPECIFICE
La
sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
C.d 1: descrie componentele structurale
ale algei verzeala zidurilor și a algei matasea broaștei;
C. d 2: indentifice pe imagini elementele structurale
algelor unicelulare și pluricelulare;
C. d 3: evidențieze importanța algelor enumerând cel
puțin două domenii de utilizare.
Resurse procedurale:
conversaţia euristică, dialogul, observaţia, problematizarea, deomonstraţia,
explicaţia, jocul didactic.
Resurse materiale:
manual, fişe de lucru, atlas anatomic, planșe , flipchart, videoproiector.
Forma de activitate :
frontal, pe grupe, individual.
Evaluare : formativă prin joc didactic, chestionare orală şi
fişe de lucru.
Resurse
informaţionale :
DESFASURAREA
ACTIVITATII
Etapele
lecției
|
CD
|
Desfășurarea
activității
Activități
de învățare
|
Strategia didactică
|
Evaluare
|
|||
Metode
și procedee
|
Mijloace
didactice
|
Forma
de
organizare
|
|||||
1.Organizarea clasei
|
C.d 1
|
-
pregătește materialul didactic
-
notează în catalog elevii absenți și verfică dacă sunt condiții optime pentru
desfășurarea lecției
|
conversația
|
frontală
|
|||
2.Reactualizarea
cunoștințelor
|
C.d 1
|
-
cu ajutorul cubului solicită elevilor să raspundă la întrebări.
|
conversația
observația
|
flipchart
|
frontală
|
orală
|
|
3.Captarea atenției
|
C.d 2
|
-
anunță și scrie la tablă subiectul lecției și prezintă competențele pe care
elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecției.
|
conversația
observația
|
manual
videoproiector
|
frontală
|
orală
|
|
4.Dirijarea învățării
|
C.d 2
|
- întreabă
elevii dacă au văzut vara în ape alge.
-
Solicită elevilor să urmărească sarcinile din fișa de lucru și să rezolve
tabelul.
-
prezintă structura algei mătasea-broaștei cu ajutorul imaginilor de pe
videoproiector, a celor din manual.
-
conduce elevii spre descoperirea unor aspecte care să demonstreze
superioritatea algelor față de baterii.
-
făcând apel la cunoștințele elevilor prezintă nutriția la mătasea broaștei.
-
cere elevilor să analizeze imaginile din manual și cele prezentate la
videoproiector referitoare la înmulțirea acestei alge și completează schema
lecției după algoritmul folosit la celelalte lecții.
Realizează
fixarea parțială a a cunoștințelor încurajând elevii să prezinte alcătuirea
algei mătasea broaștei.
-oferă
elevilor incluziuni: planșe de ierbar ce conțin alge verzi, roșii și brune și
preparate microscopice vizionate la videoproiector, solicită să le studieze
și să identifice tipurile de alge pe care e-au primit sau chiar le-au văzut
în mare.
-prezintă
importanța algelor făcând apel la cunoștințele anterioare de biologie
(fotosinteza) ale elevilor.
|
frontală
|
orală
|
|||
5.Fixarea cunoștințelor
|
C.d 3
|
Inventariază
principalele informații și observații cerând elevilor informații clare,
rapide, concrete.
|
frontală
|
orală
|
|||
6. Evaluarea
performanței
|
C.d 3
|
Prin
fișă de evaluare.
|
individual
|
fișe de lucru
|
|||
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu