miercuri, 29 aprilie 2015

                                                                    



  Reţea de formare continuă a cadrelor didactice pentru a utiliza multimedia, instrumentaţia virtuală şi web 2.0 în aria curriculară Matematică şi ştiinţe ale naturii (ProWeb) (POS DRU/157/1.3/S/141587)
Program de formare: Abordări moderne în didactica Matematicii şi Ştiinţelor Naturii

     Proiect didactic

Data: 2.04.2015
Clasa: a V-a
Profesor:
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Unitatea de învățare: Principalele grupe de plante - Talofite
Tema: Algele – primele plante verzi
Scopul lecției: Cunoașterea de către elevi a principalelor caracteristici structurale ale algeor în vederea formării unor noțiuni cu caracter operațional, necesare înțelegerii modului de viață și progresului morfo-funcțional înregistrat de grupele de alge pe scară evolutivă.
Tipul lecției: predare-învățare.

                                                      COMPETENŢE GENERALE

1.      Receptarea informaţiilor din  lumea vie.
2.      Explorarea sistemelor biologice
3.      Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei.
                                                                     
                                                                             COMPETENŢE SPECIFICE
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
C.d 1: descrie componentele structurale ale algei verzeala zidurilor și a algei matasea broaștei;
C. d 2: indentifice pe imagini elementele structurale algelor unicelulare și pluricelulare;
C. d 3: evidențieze importanța algelor enumerând cel puțin două domenii de utilizare.
Resurse procedurale: conversaţia euristică, dialogul, observaţia, problematizarea, deomonstraţia, explicaţia, jocul didactic.
Resurse materiale: manual, fişe de lucru, atlas anatomic, planșe , flipchart, videoproiector.
Forma de activitate : frontal, pe grupe, individual.
Evaluare : formativă prin joc didactic, chestionare orală şi fişe de lucru.
Resurse informaţionale :
*      Programa şcolară.
*      Manual , clasa a V a , Dobran Floarea, EdituraTeora, Bucureşti, 2007.
*      Biologie, clasa a VII a, Gh. Mohan, Aurel Ardelean, Aurora Mihail, Editura All, Bucureşti.
*      Metodica predării biologiei, Naela Costică, Editura Graphys, Iaşi, 2008.
*      Metodica predării – invăţării biologiei, Ulpia Maria Leu, Ion Iordache, Editura Corson, Iaşi, 2001.
*      Lecţia la disciplina biologie, Viorel Lazăr, Mariana Nicolae, Editura Arves, 2007.
DESFASURAREA ACTIVITATII


Etapele lecției
   CD
Desfășurarea activității
Activități de învățare
                                           Strategia didactică
       Evaluare
Metode și procedee
          Mijloace
          didactice
Forma de
organizare
1.Organizarea clasei

C.d 1
- pregătește materialul didactic
- notează în catalog elevii absenți și verfică dacă sunt condiții optime pentru desfășurarea lecției
conversația

frontală



2.Reactualizarea cunoștințelor
C.d 1
- cu ajutorul cubului solicită elevilor să raspundă la întrebări.
conversația
observația
flipchart
frontală
orală
3.Captarea atenției
C.d 2
- anunță și scrie la tablă subiectul lecției și prezintă competențele pe care elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecției.
conversația
observația
manual
videoproiector
frontală
orală
4.Dirijarea învățării
C.d 2
- întreabă elevii dacă au văzut vara în ape alge.

- Solicită elevilor să urmărească sarcinile din fișa de lucru și să rezolve tabelul.
- prezintă structura algei mătasea-broaștei cu ajutorul imaginilor de pe videoproiector, a celor din manual.
- conduce elevii spre descoperirea unor aspecte care să demonstreze superioritatea algelor față de baterii.
- făcând apel la cunoștințele elevilor prezintă nutriția la mătasea broaștei.
- cere elevilor să analizeze imaginile din manual și cele prezentate la videoproiector referitoare la înmulțirea acestei alge și completează schema lecției după algoritmul folosit la celelalte lecții.
Realizează fixarea parțială a a cunoștințelor încurajând elevii să prezinte alcătuirea algei  mătasea broaștei.
-oferă elevilor incluziuni: planșe de ierbar ce conțin alge verzi, roșii și brune și preparate microscopice vizionate la videoproiector, solicită să le studieze și să identifice tipurile de alge pe care e-au primit sau chiar le-au văzut în mare.
-prezintă importanța algelor făcând apel la cunoștințele anterioare de biologie (fotosinteza) ale elevilor.


frontală
orală
5.Fixarea cunoștințelor
C.d 3
Inventariază principalele informații și observații cerând elevilor informații clare, rapide, concrete.


frontală
orală
6. Evaluarea
performanței
C.d 3
Prin fișă de evaluare.


individual
fișe de lucru